روش شستن پیراهن

پیراهن های از جنس پارچه پنبه راحت و بادوام هستند و به سلامت پوست شما آسیبی هم نمی رسانند اما برای

اینکه بتوانیم سالیان متمادی از آنها استفاده کنیم باید به قبل از اینکه لباس های پنبه ای را در ماشین لباسشویی

بیندازید همیشه به برچسب آنها دقت کنید.

پارچه پنبه ای یا نخی از الیاف گیاهان طبیعی ساخته شده است و به طور گسترده ای برای دوخت پیراهن های مردانه و لباس های مختلف از شلوار کتان و جین استفاده میشود. با درهم تنیدن این الیاف پارچه های نرم و راحت تولید میشوند.

پیراهن های از جنس پارچه پنبه راحت و بادوام هستند و به سلامت پوست شما آسیبی هم نمی رسانند اما برای اینکه بتوانیم سالیان متمادی از آنها استفاده کنیم باید به قبل از اینکه لباس های پنبه ای را در ماشین لباسشویی بیندازید همیشه به برچسب آنها دقت کنید؛ پنبه ای با اینکه قابل شستشو است اما برخی از لباس ها یا تزئینات جانبی آنها ممکن است موادی داشته باشند که به آن شکل می دهند اما قابل شستشو نیستند، برای مثال لایه ایی که در برخی از کت ها کار گذاشته می شود را نمی توان شست.

بنابراین، اگر در شستن لباس خیلی تجربه ندارید حتماً به برچسب های روی البسه دقت کنید.

اگر روی آنها نوشته شده که لباس فقط باید به خشکشویی داده شود، نباید آن را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید.

لباس های پنبه ای را، بسته به اینکه لباس چقدر کثیف شده است، باید بعد از دو تا سه بار پوشیدن شست.

 

لکه های روی پارچه را پیدا کرده و آنها را برطرف کنید.

 

اگر لباس یا ملافه پنبه ای شما لکه دارد، قبل از اینکه آنها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، لکه ها را با مایع لکه بر از بین ببرید. زمان لازم برای پاک شدن لکه بستگی به این دارد که چقدر از زمان ایجاد لکه گذشته است؛ لکه های روی پارچه ها را پیدا کرده و آنها را برطرف کنید.

 

نکته

 

الیاف لباس ها در حین شستشو و زمانی که در معرض محصولات لکه بر قرار می گیرند واکنش های متفاوتی نشان می دهند، هنگامیکه برای اولین بار از یک محصول لکه بر برای پارچه های رنگی پنبه ای، به خصوص پارچه های تیره رنگ استفاده می کنید، ابتدا آن محصول را روی سجاف داخلی لباس یا حاشیه لباس امتحان کنید تا مطمئن شوید که رنگ لباس را تغییر نمی دهد.

 

مواد شوینده و نرم کننده لباس

 

بهترین گزینه برای از بین بردن چرک، بوی بدن و اکثر لکه ها از پارچه انتخاب مواد انتخاب مواد شوینده با کارایی بالا (اچ ایی) است.

با این حال اگر لباس هایتان فقط کمی چرک شده اند، مانعی ندارد از هر نوع ماده شوینده ای که می خواهید برای شستن پارچه های پنبه ای استفاده کنید.

نرم کننده های لباس، الیاف پارچه ی پنبه ای را نرم تر می کنند و می توانند چین و چروک پارچه را کاهش دهند، با این حال، استفاده از آنها برای لباس های پنبه ای ضروری نیست و انتخابش با خود شماست.

 

حذف لکه ها

 

مانند همه پارچه های دیگر، لکه های روی لباس های پنبه ای را نیز باید با توجه به دستورالعمل های حذف لکه به سرعت از بین ببرید تا از به وجود آمدن لکه های دائمی جلوگیری شود. دستورالعمل های مایع لکه بر را به دقت دنبال کنید و برای حذف بهتر لکه، بگذارید حداقل 10 دقیقه در ماده لکه بر بماند، سپس آن را داخل

ماشین لباسشویی بیندازید.

با اینکه بسیاری از افراد از مایع سفیدکننده کلردار برای سفید کردن لباس های پنبهای خود استفاده می کنند اما واقعیت این است که سفیدکننده کلردار، الیاف پنبه ای را ضعیف می کند. سفیدکننده کلردار رقیق نشده، هرگز نباید به طور مستقیم با الیاف پارچه تماس پیدا کند چون که باعث سوراخ شدن آن می شود. محلول های رقیق

شده ی این سفیدکننده ها را میتوان با خیال راحت برای پاک کردن و سفید کردن الیاف پنبه ای یا سلولزی استفاده کرد. همیشه دستورالعملهای ذکرشده روی برچسب مایع سفیدکننده را به دقت خوانده و از آنها پیروی کنید.

با وجود این به خاطر داشته باشید که حتی محلول های رقیق شده نیز الیاف پارچه را ضعیف میکنند و استفاده طولانی مدت از آنها منجر به کهنه شدن و پارگی پارچه ها می شود.

یک گزینه ی بهتر برای سفید کردن و روشن کردن پارچه های پنبه ای سفید و رنگی، استفاده از سفیدکننده های حاوی اکسیژن است. سفیدکننده های اکسیژن دار آهسته تر از محلولهای کلردار عمل میکنند بنابراین هنگام استفاده از آنها، برای به دست آوردن بهترین نتایج، پارچه ها باید حداقل یک ساعت در محلول خیس بخورند.

قبل از استفاده برچسب محصول را بخوانید و دستورالعمل های آن را دنبال کنید.

 

دمای مناسب آب

 

با آب ولرم 40 درجه و یا سرد برای شستشوی لباس های پنبه ای است زیرا در این دما از آب رفتن یا کش آمدن لباس های پنبه ای جلوگیری می شود. البته لباس های پنبه ای که چسب بدن هستند مثل لباس زیر، جوراب یا لباس خواب از این قاعده مستثنا هستند. دمای پایین تر آب به جلوگیری از محو شدن رنگهای روشن و تیره پارچه کمک میکند.

لباس زیر، جوراب، لباس خواب، ملافه تخت خواب، حوله های حمام و حوله های آشپزخانه را باید برای از بین بردن باکتری ها، چرک و مایعات بدن در آب گرم شست. این امر خصوصاً وقتی اهمیت پیدا میکند که افرادی با سیستم ایمنی ضعیف در خانه حضور داشته باشند، مثلاً کسی بیمار باشد یا فرزند خردسال یا فرد سالخورده ای در خانواده باشد.

دمای بالای آب برای شستن پارچه پنبهای مناسب نیست و میتواند موجب کوچک شدن الیاف پارچه شود.

مقدار کوچک شدن پارچه به بافت آن و نحوه پرداخت پارچه در کارخانه نساجی بستگی دارد. واضح است که شما نمیتوانید بافت پارچه را تغییر دهید اما میتوانید با رعایت نکات ذکرشده از کوچک شدن بیش از حد پارچه جلوگیری کنید.

 

خشک کردن

 

خشک کردن بیش از حد نه تنها باعث میشود که بعضی از لباس های پنبه ای به خاطر دمای بالا کوچک شوند بلکه باعث چین و چروک بیش از حد پارچه نیز میشود. برای لباس های پنبه ای، حالت ضد چروک را انتخاب کنید یا از دور پایین خشک کن مانند 400 دور استفاده کنید.

پنبه ای های سفید را میتوان بدون خشکن بر روی طناب رخت خارج از خانه با نور خورشید خشک کنید،

لباس های رنگی را از دور از نور مستقیم خورشید آویزان کنید تا از کمرنگ شدن آنها جلوگیری شود.

 

آیا پارچه پنبه ای باید به خشکشویی داده شود؟

 

اگرپیراهن ، شلوار جین تیره، کت یا شلوار راحتی از جنس پنبه دارید و می‌خواهید از محو شدن رنگش و پوسیدگی جلوگیری کنید یکی از بهترین گزینه ها دادن آنها به خشکشویی است. کارکنان حرفه ای خشکشویی ها میدانند که چگونه پارچه را به درستی تمیز کنند.